ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت سهامی عام

بی شک یکی از مهم ترین انواع شرکت های موجود در کشور، شرکت های سهامی عام هستند.  از مهم ترین و بارزترین ویژگی های شرکت های سهامی عام می توان به واگذاری سهام شرکت به مردم عادی اشاره کرد. این کار که از سیاست های اصلی این دسته از شرکت ها به شمار می رود، در نهایت به پیشرفت اقتصادی منجر می شود. اگر تمایل دارید در مورد شرکت های سهامی عام، نحوه ثبت شرکت های سهامی عام و مدارک لازم به منظور ثبت این دسته از شرکت ها اطلاعات جامعی به دست آورید، همراه ما شوید.

به چه شرکت هایی سهامی عام گفته می شود؟

به شرکت هایی سهامی گفته می شود که با تفکیک سهام های شرکت، تعدادی از افراد علاقمند را با توجه به مبلغ سهامشان دراین فعالیت عمرانی- اقتصادی شریک می کنند. به طور کلی شرکت های سهامی به دو دسته مجزا تقسیم می شوند.

این دو جز عبارتند از: ۱- شرکت های سهامی عام ۲- شرکت های سهامی خاص.

همان طور که بیان کردیم، از سیاست گذاری های اصلی شرکت های سهامی عام، فروش سهام شرکت به مردم عادی است. این کار در نهایت با موفقیت های اقتصادی برای مردم سهامدار و همچنین شرکت همراه است. زیرا در صورت رونق شرکت ضمن اینکه به آبادانی و پیشرفت کشور کمک می شود، سهامداران هم به منفعت های چشمگیری دست پیدا خواهند کرد. شرکت های سهامی عام در دسته شرکت های عمرانی صنعتی و کشاورزی بزرگ جای دارند که  علاقمندان به سرمایه گذاری می توانند پس از مراجعه به شعب بانک ها تعهد سهم امضا کنند و خود را در فعالیت های این شرکت های بزرگ سهیم گردانند.

شرایط ثبت شرکت سهامی عام

به منظور تاسیس ویا ثبت شرکت سهامی عام در ابتدای امر باید حداقل ۲۰ درصد سرمایه را شخصا تعهد نمایید و حداقل ۳۵ درصد از این مبلغ را به نام شرکت در حال تاسیس واریز نموده و اظهارنامه ای به انضمام طرح اساسنامه شرکت و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهامی که توسط تمامی تاسیس کنندگان به امضا رسیده است به اداره ثبت شرکت ها ارائه دهید و نسبت به دریافت رسید اقدام نمایید.پس از انجام این مرحله اداره ثبت اظهارنامه و مدارکت وضمایم مربوطه را بررسی نموده و مندرجان آن را با قانون مطابقت می دهند و پس از این امر اجازه انتشار پذیره نویسی به صورت عام در شرکت سهامی عام را صادر می نماید ، موسسین شرکت اعلامیه پذیره نوسیس را در جراید آگهی منتشر کرده و در معرض دید متقاضیان قرار می دهد.متقاضیان می توانند سهام را در مدت معین شده خریداری نموده و نسبت به امضای برگه تعهد سهام اقدام کنند و مبلغ اعلام شده را پرداخت نموده و رسید دریافت نمایند.رسید ذکر شده در دو نسخه تنظیم میشود که این دو نسخه دارای تاریخ و امضای پذیره نویس و یا قائم مقام قانونی وی است که نسخه اول در اختیار بانک قرار گرفته نسخه دوم با قید رسید وجه و مهر و امضای بانک به پذیره نویس داده می شود.امضای ورقه سهم به منزله قبول اساسنامه شرکت و تصمیمات مجامع عمومی صاحبان سهم می باشد و پس از اتمام زمان پذیره نویسی و یا تمدید آن موسسان حداکثر یک ماه زمان دارند تا به تعهدات پذیره نویسان رسیدگی نموده و پس از احراز تعهد صحیح، سرمایه شرکت که حداقل می بایست ۳۵% آن پرداخت شده باشد مجمع عمومی موسس را دعوت خواهند کرد.این مجمع پس از احراز پذیره نویسی سهام شرکت سهامی عام و پرداخت تمام و کمال مبلغ ، اقدام به برگزاری شورایی می نماید و در خلال این شورا اساسنامه شرکت را به تصویب می رساند.پس از این امر نسبت به برگزیدن مدیران شرکت سهامی عام و بازرسان شرکت سهامی اقدام نموده و افراد منتخب باید قبولی خود را کتبا اعلام نمایند پس از گذراندن این مرحله باید اساسنامه ی تصویب شده به انضمام صورت جلسه مجمع و اعلامیه کتبی قبولی مدیران و بازرسان و صورت جلسه هیات مدیره به اداره ثبت شرکت ها ارائه گردد.در صورتی که شرکت مذکور تا مدت ۶ ماه پس از این تاریخ تسلیم اظهارنامه نشود هر یک از موسسان و یا پذیره نویسان قادر خواهند بود گواهی نامه ای مبنی بر عدم ثبت شرکت صادر نمایند و به بانکی که تعهد سهام در آن اتفاق افتاده ارسال گردد ، سپس موسسان و پذیره نویسان به بانک مراجعه نموده و تعهد نامه و مبالغ پرداخته را باز پس داده و هزینه تاسیس شرکت نیز بر عهده موسسین می باشد.

مدارک لازم به منظور کسب اجازه پذیره نویسی شرکت سهامی عام در حال تاسیس ، از مرجع ثبت شرکت ها
 • دو نسخه طرح اظهارنامه‌ی شرکت سهامی ‌عام
 • دونسخه طرح اساسنامه‌ی شرکت سهامی ‌عام
 • دو نسخه طرح اعلامیه‌ی پذیره‌ نویسی
 • گواهی بانکی مبنی بر واریز حداقل ۳۵%‌ سرمایه، تعهد توسط مؤسسین
 • فتوکپی شناسنامه‌ی مؤسسین
مدارک لازم جهت تاسیس و یا ثبت شرکت سهامی عام :
 • دو نسخه اظهارنامه
 • دو نسخه اساسنامه
 • دو نسخه صورتجلسه‌ی مجمع عمومی مؤسسین
 • دو نسخه صورتجلسه‌ی هیأت مدیره (‌تعداد مدیران، حداقل پنج نفر می باشد.)
 • آگهی دعوت مجمع مؤسسین در روزنامه‌ی تعیین شده
 • فتوکپی شناسنامه‌ی مدیران (‌در مورد اشخاص حقوقی، ارائه‌ی برگ نمایندگی، الزامی است.)
 • گواهی بانک مبنی بر واریز ۳۵% سرمایه‌ی شرکت
 • ارائه‌ی مجوز یا موافقت اصولی یا مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز

نوع خدمات ثبتی:
شرکت سهامی عام

زمان مورد نیاز
سه هفته از زمان دریافت مدارک
کار با تیم حرفه ای را تجربه نمایید

  مدیران موسسه خدمات ثبتی نارا مفتخرند با داشتن بیش از 10 سالسابقه فعالیت در زمینه خدمات اداری و خدمات ثبتی شرکت ها و همچنین با داشتن امکانات وسیع و کارشناسانی متخصص بتوانند اطلاعات وسیع و مهمی را در زمینه های ثبتی و مالیاتی و خدمات اداری در اختیار شرکت ها و موسسات قرار دهند و نارا ثبت مفتخر است مشاور امور ثبتی افراد و شرکت های سرشناسی باشد که در فعالیت خود در سطح کشور نمونه می باشند

  آدرس:

  تهران چهارراه ولیعصر کوچه بالاور

  شماره تماس:

  02166403501

  ایمیل:

  info@NaraSabt.ir

  سبد خرید